Alergija šunims: ar yra saugių veislių?

Kas sukelia alergiją gyvūnams?
Alergines reakcijas sukelia įvairios molekulės, dažniausiai baltyminės, apibūdinamos kaip „alergenai“. Nesvarbu, kokio plauko (ilgo, trumpo) ar veislės būtų, alergenų savo odoje, seilėse ir šlapime turi visi šunys. Pasaulyje 100 proc. hipoalerginio šuns nėra.

Plaukų ilgis – neįtakoja

Dažniausiai paplitęs alergenas yra odos pleiskanos. Pleiskanos laikosi ant naminių gyvūnėlių plaukų, ir manoma, jog žmonėms gyvūniniai alergenai persiduoda plaukams krentant. Tačiau plaukų ilgis visiškai neturi įtakos. Alerginę reakciją gali sukelti tiek ilgaplaukiai, tiek ir trumpaplaukiai šunys. Tačiau kai kurie šunys, kaip antai Portugalijos vandens šuo, šeriasi mažiau nei kitų veislių šunys. Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurie žmonės yra jautresni alergenams.

Kurie šunys šeriasi mažiausiai?

Amerikos Kinologų Klubas (AKK) nurodo keletą „nesišeriančio kailio“ šunų veislių. Iš tiesų jie šeriasi, tačiau skirtingai nuo daugelio kitų šunų, nemeta poplaukio ir yra linkę mažiau pleiskanotis. AKK sąrašas: Bedlingtono terjeras, Garbanotasis bišonas (bichon frise veislė), Kinų koduotasis (Chinese crested), Airių vandens spanielis, Keribliūterjeras (Kerry blue terrier), Bišonas – Maltos bolonė (Maltese), pudeliai, Portugalų vandens šuo (Portuguese water dog), šnauceriai, Airių kviečiaspalvis švelniaplaukis terjeras (Irish soft coated Wheaten terrier) ir Meksikiečių plikieji šunys (xoloitzcuintli).


Bedlingtono terjeras                        Garbanotasis bišonas                                  Kinų koduotasis

 
Airių vandens spanielis                                              Keribliūterjeras

 
Bišonas – Maltos bolonė                                         Pudeliai

 
Portugalų vandens šuo                              Šnauceris

 
Airių kviečiaspalvis švelniaplaukis terjeras                  Meksikiečių plikieji šunys

Maišytų veislių šunys

Kai kurios išvestinės šunų veislės – taip vadinami veisliniai mišrūnai – yra labai populiarūs užsienio šalyse, pvz.: Labradudelis (Labradoodle). Specialistai teigia, jog šis Labradoro-Pudelio mišinys priklauso mažiau pleiskanojančių šunų grupei, todėl turi mažesnę tikimybę sukelti alergiją. Įspėjama, kad nėra jokių garantijų, kad šie šunys turės pudeliams būdingą odos struktūrą.


Labradudelis
Mažai pleiskanojantys šunys: ar tikrai rizika dėl alergijos mažesnė?

Ar tikrai yra tikimybė, kad mažai pleiskanojantys šunys nesukels alerginės reakcijos alergiškam žmogui? Tikrai nebūtinai. Vienos atliktos studijos metu buvo nustatyta, kad iš aštuonių skirtingų veislių (tyrime dalyvavo 288 šunys) šunų, kaip tik Labradoro retriveriai (nuotrauka apačioje) išsiskyrė žymiai mažesniu alergenų kiekiu nei kitų veislių. Tarp didžiausių alergiją sukeliančių šunų šioje studijoje buvo: pudeliai, kurie kaip tik AKK yra priskiriami prie mažai pleiskanojančių šunų sąrašo, ir Jorkšyro terjerai.
Prieinama išvados, kad jei esate alergiškas gyvūnams, reikėtų atkreipti dėmesį į šuns veislę ir į tai, kad didesnę tikimybę sualergizuoti turi pleiskanojantys šunys. Gausesnis pleiskanojimas būdingas šioms veislėms: Koker spanieliai, Springer spanieliai, basetai, vakarų škotijos baltieji terjerai, taksai, Labradoro ir auksaspalviai retriveriai bei vokiečių aviganiai.

  
Labradoro retriveris                      Jorkšyro terjeras

Naminės dulkių erkutės mėgsta šunų guolius

Jei Jus kankina čiaudulys, jis gali būti nebūtinai išprovokuotas dėl alergijos naminiams gyvūnams. Dulkių erkutės – vienas didžiausių alergenų alergiškų žmonių tarpe – klesti kaip tik tose vietose, kur Jūsų šuo praleidžia daugiausiai laiko. Neseniai atlikto tyrimo šiuo klausimu autoriai siūlo pakeisti augintinio guolį, kuriam yra virš vienerių metų. Primygtinai rekomenduojama keisti tiems, kurių namuose nėra oro centrinės vėdinimo ir oro cirkuliacijos sistemos arba jei šuns guolis yra rūsyje.

O kaip dėl hipoalerginių kačių?

Jei šunų alergenų „kaltininkas“ yra pleiskanojimas, tai kačių stipriausias alergenas – seilės. Kaip ir su šunimis, kačių plaukų ilgis šioje vietoje vaidina ne pagrindinį vaidmenį. Kai kurios kačių veislės – pavyzdžiui Sibiro ir Rusijos mėlynosios katės – turi mažesnę tikimybę sukelti alergiją. Tačiau Pasaulyje dar nėra išveista katės veislė, kuri apsoliučiai nesukeltų jokios alerginės reakcijos alergiją gyvūnams turinčiam asmeniui.

Alergijos naminiams gyvūnams simptomai

Alergiški žmonės šunims/ katims gali jausti šiuos simptomus:
Kosulys ir švokštimas
Raudonos, niežtinčios akys
Sloga
Niežtinti, užgulta nosis
Čiaudulys
Įvairios odos reakcijos

Norint nustatyti alergiją naminiams gyvūnams, rekomenduojama atlikti odos arba kraujo tyrimus. Tyrimo rezultatai gali padėti susiaurinti alergijų priežastis. Išsitirti tikrai verta, nes Jums gali būti nustatyta ne alergija gyvūnams, o alergija žiedadulkėms ar pelėsiams.

5 rekomendacijos kaip išvengti alergijos šunims
Statistika rodo, kad net jei kas nors namuose yra alergiškas, apie 25% šeimų visgi laiko savo augintinį. Jei mylimas augintinis verčia jus čiaudėti, galbūt Jums vertėtų:

Neįsileisti augintinio į savo miegamuosius
Žaisti su augintiniu lauke
Nedelsiant nusiplauti rankas po to, kai jį lietėte
Maudyti savo šunį bent kartą per savaitę
Atsikratyti kilimų ir kiliminių dangų

Planuojate įsigyti naują augintinį?

Tokiu atveju reikėtų įsitikinti kaip Jūsų vaikas reaguoja į norimos įsigyti veislės gyvūnus. Su savo vaikučiais apsilankykite namuose, kuriuose auginami tokie šuneliai/katinėliai ir leiskite jiems pažaisti. Žinokite, kad vienas kontaktas nesuteikia 100% garantijos, jog nebus išprovokuota alergija ateityje. Jei žinote, kad Jūsų vaikas yra alergiškas, bet yra pasiryžęs auginti gyvūną, pirmiausiai ribokite vaiko praleidžiamą laiką su augintiniu, ir stebėkite reakcijas.

Atsisveikinimas gali būti geriausias sprendimas
Auginti alergišką ir astma sergantį vaiką yra problematiška. Todėl jei Jūsų vaikas turi rimtų problemų dėl alergijos augintiniui, dažniausiai vienintelis geriausias sprendimas yra surasti savo augintiniui naujus namus. Bet net ir tokiu atveju, žinokite, kad gali užtrukti iki šešerių mėnesių ar daugiau, kol bus visiškai išvalyti namai nuo naminių gyvūnų alergenų.

Saugūs gyvūnai aleriškam žmogui
Jei Jūs ar kas nors iš Jūsų šeimos narių yra tarp 10% žmonių alergiškų šunims, apsvarstykit galimybę įsigyti augintinį, kuris neturi kailio ar plunksnų. Amerikos alergijos, astmos ir imunologijos akademija rekomenduoja rinktis vėžlį, atsiskyrėlius krabus, žuvytes, driežą arba gyvatę. Atminkite, kad šie gyvūnai taip pat gali kelti pavojų sveikatai. Egzotiniai augintiniai gali būti salmonelių ir kitų ligų nešiotojai, o naminiai vėžliai buvo susieti su keletu salmoneliozės protrūkių.