Glitimas ir kosmetika

Pakalbėkime apie produktus grožiui, kuriuos naudoja kasdien ne tik moterys, bet vaikai ir vyrai.

Jei manote, jog visos kosmetinės priemonės yra visiškai saugios, – Jūs klystate. FDA ( Maisto ir vaistų administravimo agentūra JAV) ištyrė visas gamyboje leidžiamas naudoti sudėtines dalis, kurios yra naudojamos kosmetikos pramonėje. Viena sudėtinė dalis kelia didžiulį nerimą. Glitimas, plačiai naudojamas kaip tirštinamoji medžiaga, yra itin dažna sudedamoji dalis kosmetikos gamyboje.

Ankstesniuose mūsų straipsniuose esame akcentavę, jog glitimas, aptinkamas kviečiuose, miežiuose ir rugiuose, buvo pradėtas tyrinėti dar 19a. pradžioje. Pagrindiniai simptomai, kurie pasireiškia celiakija sergantiems ar glitimo netoleruojantiems žmonėms gali būti: krentantis svoris, sutrikęs virškinimas, pilvo pūtimas, laktozės netoleravimas, viduriavimas, bėrimas įvairiose kūno vietose, dermatitas, egzema, diabetas, nevaisingumas, lėtinis nuovargis, nuolatinis nerimas, fibromialgija, depresija, regos ir klausos sutrikimai, ir t.t. Tačiau turime pripažinti, jog visi šie išvardinti susirgimai gali būti įtakoti ir dėl kitų priežasčių.

Įvairių šaltinių teigimu, Amerikoje šiuo metu celiakija serga 1 iš 133 žmonių. Tačiau tikslaus skaičiaus populiacijos, kurie netoleruoja glitimo ir dėl to kovoja su kitokio pobūdžio sveikatos sutrikimais, statistikos nėra. Taip pat, yra labai daug  žmonių, kurie tiesiog nežino ir net nenutuokia, kad jie galėtų skirgti celiakija ar netoreluoti glitimo, dėl žinomumo ir švietimo šia tematika stokos.

Ar žinojote, kad glitimo šaltiniu galime laikyti ne tik maistą?

Įspėjame tuos, kurie serga celiakija ar netoleruoja glitimo. Daugelis gydytojų sutiktų su sekančiu teiginiu: dažnas pacientas sugrįžta pas gydytoją su pretenzija, nes net ir griežtai laikydamasis beglituteninės dietos (t.y. darant viską pagal rekomendacijas, simptomai neišnyksta). Ar tokiu atveju gydytojas Jums užduoda klausimą: Galbūt jūsų naudojamojoje kosmetikoje yra glitimo, apie kurį visai nenutuokiate?
Kosmetikos pramonėje dariniai iš kviečių naudojami kaip tirštinamoji/rišamoji medžiaga. FDA  griežtai kontroliuoja sudedamąsias dalis kosmetikos gamyboje, bet deja, kviečiai yra traktuojami kaip natūrali ir ekologiška sudedamoji dalis. Gaila, bet celiakija sergantiems ar netoleruojantiems glitimo, toks traktavimas yra žalingas.
Todėl, jei Jums yra nustatyta celiakija ar glitimo netoleravimas, turėtumėte žinoti, jog yra svarbu vengti kosmetikos su glitimu, nes jis gali patekti į jūsų organizmą nebūtinai valgant. Paprasčiausias pavyzdys gali būti kad ir vokų šėšėliai: jais gražinant akių kontūrus, šešėlių dulkių gali pribyrėti į akį, arba tiesiog užtenka pamiršti nusiplauti rankas, to pasekoje liečiate paruoštą maistą, kuris patenka į burną arba tiesiog liečiate veido odą, kuomet kontaktinis jautrumas (pvz.: kviečiams jautriam žmogui) gali sukelti bėrimų toje vietoje. Moterims, naudojančioms lūpų dažus ar blizgesį, turintį glitimo, gali pakankti tiesiog pasidažyti lūpas ir, pvz.: atsikąsti obuolio, kad jų organizmas, su maistu patekęs glitimas sukeltų organizmo reakciją.

Patarimas. Jei jūs ir skaitote produktų etiketes, perkate kosmetiką be glitimo, tačiau Jums gali būti nevisiškai saugu, nes  neesate tikras dėl pasirinktos kosmetinės priemonės supakavimo proceso. Niekas neatmes tokios galimybės, jog gamykloje darbuotojas priešpiečiams skaniai sukramtė picą ar kokį sumuštinį ir pamiršo nusiplauti rankas, o tuomet, pasibaigus pietų pertraukai, jis toliau sau ramiai darbuosis ir pakuos būtent jūsų nusipirktą lūpų blizgesį… Sutikite, jog tokia teorinė galimybė egzistuoja ir jis tikrai galėtų „pernešti“ glitimo pėdsakų ant jūsų „gluten-free“ lūpdažio. Todėl rekomenduojame: Nusipirkus kas kartą kosmetiką, patariame jos pakuotę visą gerai nuvalyti su spiritu, nes tik tuomet būsite užtikrinti, kad glitimo pėdsakų nepasitaikys.

Glitimas – kosmetikoje

Glitimas kosmetikos pramonėje yra ypač dažnas ingedientas. Kviečiai, naudojami kosmetikos gamyboje, kaip vitaminas E, turi kietinamųjų/tirštinamųjų medžiagų savybių. Avižos, kurios natūraliai savo sudėtyje neturi glitimo, bet dažnai dėl kryžminės taršos transportuojant ir pakuojant yra priskiriamos prie vengtinų produktų, turintiems jautrumą glitimui, kremų gamyboje yra naudojamos kaip sudedamoji dalis  odai atnaujinti, pamaitinti. Taip pat kosmetikos sudėtyje yra įvairiausių, sudėtingais, dažniausiai tik patiems kosmetikos pramonės atstovams supramais pavadinimais naudojamų ingredientų. Jei jų sudėtinės dalys turi sąsajų su glitimo produktais, jie paprasčiausiai užteršia kitus natūralius begliuteninius ingridientus kosmetikoje, odos, plaukų prežiūros priemonėse ir pan. Galime drąsiais teigti, jog gerai pastudijavus etiketes, daugelyje kosmetikos priemonių (pvz.: šampūne) galite rasti Jums pavojingų „slaptų“ ingredientų.

Daugelis iš Jūsų gali skeptiškai pažiūrėti, motyvuodami, jog glitimo molekulės negali prasiskverbti per odą į organizmą, o yra kenksmingos tik joms patekus į organizmo vidų. Tačiau galėtume pateikti keletą pavyzdžių, kuomet tarkime naudojant lūpų dažus ar blizgesius, glitimas labai nesudėtingai patenka į organizmą su seilėmis, arba, paprasčiausia, naudojant bet kurį kremą (kūnui ar veidui) po to, tomis pačiomis rankomis, nevalingai liečiame veidą, lūpas. Tokiu atveju glitimo molekulės visai netyčia gali patekti į mūsų organizmą per seiles.
Remiantis Celiakijos bendruomenės rodikliais, žmonės kurie atsisakė glitimo, kuris randamas ne tik maiste, bet ir dekoratyvinėje kosmetikoje,  veido, kūno, odos, plaukų priežiūros priemonėse, kuriuose buvo glitimo, buvo pasiekti įspūdingi rezultatai: per kelias dienas jiems nustojo ašaroti akys, berti spuogais kūną ir veidą, dingo nepaaiškinami galvo skausmai. Celiakijos bendruomenė daro prielaidą, kad viskas vyko dėl glitimo kosmetikoje.

Jeigu ir nusprendėte neatsisakyti kosmetikos priemonių, tuomet jums patartume griežtai reiktų kontroliuoti savo elgseną. Sakykime, jeigu naudojate skystą pudrą, tuomet ja išsitepę veidą, gerai nusiplaukite rankas ir stenkitės daugiau neliesti veido. Jei naudojate plaukų žėlė, būtinai poto pusiplaukite rankas ir taip pat  stenkitės nebeliesti plaukų. Na, o kalbant apie lūpų dažus ar lūpų blizgesius, – tiesiog juos reikėtų pamiršti.

Gyvenimas be glitimo – tai gyvenimo būdas, kurį gyvendami turime būti budrūs: kontroliuoti maistą, gėrimus, kosmetiką.
Jei jau gyvenimas privertė ne savo noru pasirinkti tokį gyvenimo būdą, kodėl gi jo negyvenus pilanvertiškai ir neišpildžius visu šimtu procentu. Tikriausia makiažas ir kūno priežiūros priemonės yra didžiausias iššūkis celiakija sergantiems ir netoleruojantiems glitimo. Todėl kasdieną prisiminkime, jog visur ir beveik viską atlikdami savo rankomis (imdami muilą į rankas, pildami dušo žėlė, kūno balzamą, tepdami pirštais veido kremus, miakiažo priemones),  vėliau pasiėmę į ranką sumuštinį, obuolį ir pan., turime būti budrūs, vengdami glitimo patekimo į organizmą.


Šaltiniai:
Life & Looks Magazine
USA Food and Drugs Administration