Glitimas – tylus ir mirtinas

Jei nuolatos valgote mėsainius su bulvytėmis ir geriate daug gazuotų saldžių gėrimų, tikriausiai žinote, kad tokia mityba trumpinate savo gyvenimą. Tačiau kiek gali būti žalinga tamsi, traški, nemaltų kviečių duonos riekelė? Duonoje, kaip ir picoje, makaronuose, apdorotuose maisto produktuose, yra glitimo – baltymo, randamo miežiuose, kviečiuose ir kitose grūdinėse kultūrose.

Glitimo pavojai

Neseniai atliktas didelis tyrimas JAV nustatė, kad diagnozuota, nediagnozuota ir užslėpta celiakija ar glitimo netoleravimas turėjo didesnę įtaką mirčiai nuo širdies ligų ir vėžio. Tyrime dalyvavo apie 30 000 asmenų. Rezultatai buvo šokiruojantys: sergantiems celiakija rizika mirti anksčiau siekia 39% ir 35% netoleruojantiems glitimo. Šis tyrimas parodė, kad nebūtina sirgti celiakija, kad turėtumėt rimtų sveikatos sutrikimų. 99% asmenų, turinčių glitimo netoleravimą, to nežino ir toliau vartoja glitimą turinčius produktus. Savaime suprantama, atsiradus netoleravimo simptomams, jie dažniausiai priskiriami prie kitų ligų, nors jautrumas glitimui – 100% išgydomas. Kadangi dauguma sergančių nežino, kad serga, todėl šis nežinojimas kainuoja begalę pinigų sveikatos priežiūros institucijoms bei patiems žmonėms. Ir sergančių yra ne vienetai, o milijonai.

Jautrumas glitimui: priežastis – viena, o nemalonumų – daug

„Naujasis Anglijos medicinos“ žurnalas įvardino 55 ligas, kurias gali sukelti glitimo vartojimas. Sąraše įrašyta osteoporozė, dirgliosios žarnos sindromas, uždegiminės žarnyno ligos, mažakraujystė, vėžys, nuovargis, opos, reumatoidinis artritas, išsėtinė sklerozė ir beveik visos kitos autoimuninės ligos. Glitimas taip pat susijęs su daugeliu psichiatrinių ir neurologinių ligų, įskaitant nerimą, depresiją, šizofreniją, demensiją, migreną, epilepsiją, neuropatiją, taip pat galimai ir autizmą.
Anksčiau buvo manoma, kad glitimo netoleravimas ar celiakija dažniausiai nustatoma vaikams, kurie viduriuoja, yra mažo svorio ir kurių augimas yra sulėtėjęs. Tačiau dabar jau žinoma, kad paminėtomis ligomis gali sirgti ir senas, viršsvorį ir vidurių užkietėjimą turintis žmogus. Kadangi šie ligų simptomai maišomi su kitomis ligomis, svarbu „gydyti“ priežastį, o ne pasekmes. Be abejonės, jei jums depresija ar kita autoimuninė liga, nederėtų skubėti ir visą kaltę suversti glitimui – juk ne visi žmonės serga šia liga. Tačiau svarbu neatmesti šios ligos kaip galimos jūsų sveikatos pablogėjimo priežasties. Kadangi celiakija ar netolerancija glitimui dažnai būna nediagnozuota, tokios klaidos gali nusinešti daug žmonių gyvybių. Sveikatos problemos, sukeltos glitimo netoleravimo, vaistais negydomos. Vienintelis veiksmingas vaistas šiai ligai – visiškai atsisakyti glitimo.

Nors medicininiais testais taip pat galite nustatyti Jus kamuojančią bėdą, vienintelis būdas sužinoti, ar tikrai problema yra glitimas – nustokite jį vartoti trumpam laikotarpiui ir stebėkite savo pojūčius. Dietos metu jokiu būdu negalima vartoti miežių, rugių, kviečių, avižų, speltos, kamuto, kvietrugių, sriubų mišinių, salotų padažų, taip pat naudoti lūpdažių, kai kurių vaistų ir vitaminų. Po dietos grįžkite prie įprastinės mitybos ir stebėkite, kas darosi su Jūsų organizmu. Taigi, matote – duonos riekelė visgi nėra tokia sveika, kaip gali atrodyti iš šalies…


Šaltinis