Pagrindiniai faktoriai, sukeliantys odos alergijas

Odą berti gali dėl daugybės priežasčių. Viena iš jų – alerginės reakcijos. Remiantis statistiniais duomenimis, Amerikoje vidutiniškai per metus į gydytojus dėl odos alergijų kreipiasi apie 5,7 milijonai žmonių.

Kvepalai ir kitos kvapiosios medžiagos

Tikriausiai viena iš paplitusių priežasčių, sukeliančių alergiją, yra kvepalai ir kvapiosios medžiagos, randamos parfumerijoje, šampūnuose, muiluose, namų kvapuose, valikliuose bei skalbimo priemonėse. Įvykus kontaktui su šiomis medžiagomis pasireiškia odos alergija.
Būkite atsargūs radę produktą, pažymėtą ženklu „Be kvapų“. Juose gali būti medžiagų, kurios blokuoja kvapus – tai gali sukelti kontaktinį dermatitą.
Remiantis atliktais tyrimais, kai kurie natūralūs aliejai gali taip pat sukelti reakciją. Jeigu esate linkę į alergiją kvapams, atidžiai rinkitės produktus paženklitus ženkliuku „Be kvapų“.

Nikelis

Nikelis – tai dar viena alergiją sukeliančių priežasčių. Nikelis naudojamas daugumai metalo gaminių pagaminti, tame tarpe ir papuošalus. Net ir aukso gaminiams pagaminti yra naudojamas nikelis. Dažniausiai pasireiškianti nikeliui alergija yra ausų spenelių dermatitas, nes auskarų kojelėse beveik visada galima rasti nikelio. Kai metalas liečiasi su kūnu, oda pradeda prakaituoti, o prakaitas tik pablogina situaciją.
Nikelio galima rasti apyrankėse, akinių rėmeliuose, užtrauktukuose, sagtyse, sagose, kabliukuose. Nikeliui jautrūs žmonės gali užtrauktukus aptraukti nailonu ar kita jiems nepavojinga tekstile.

Lateksas

Jeigu jūsų oda parausta ir niežti, kai jūs dėvite gumines pirštines, tikriausiai jūs esate alergiškas lateksui. Tai – pieniškas skystis, išgaunamas iš Braziliško kaučiukmedžio, kuris perdirbamas ir naudojamas balionų, guminių raiščių, rūbų, prezervatyvų ir kt. gamybai. Organizmas reaguoja į latekse esančius baltymus, kurie sukelia alergiją. Alergijos simptomai pasireiškia nuo lengvų (niežulys,bėrimas) iki sunkių (vėmimas, dusulys).
Jeigu jūs alergiški lateksui, norint sumažinti alergijos riziką, turėtumėte vengti latekso arba naudojamas priemones pakeisti "be latekso" priemonėmis. Jeigu jūs susiduriate su medicinos personalu, kurie naudoja lateksines pirštines, nedelsdami juos informuokite, kad esate alergiškas lateksui.


Plaukų dažai

Dermatitą sukelia ilgalaikiuose plaukų dažuose esanti medžiaga para-fenilendiaminas (PPD), prieš naudojimą sumaišomas su kita chemine medžiaga – peroksidu. Apie 25% žmonių yra alergiški PPD. Dėl šios priežasties, ant visų plaukų dažų yra nurodyta naudojimo instrukcija, kurioje patariama pirmiausia dažus išbandyti ant mažo plaukų lopinėlio, taip įsitikindami, ar nesate alergiški plaukų dažams. Kitas alergijos sukėlėjas, kuris naudojamas ne tik plaukams dažyti, bet ir tatuiruotėms daryti, yra chna. Chna naudojamas tamsiai spalvai paryškinti. Vienintelis būdas nustatyti, ar esate alergiškas sudėtinėms medžiagos, kurios yra dažuose, yra atlikti lopo mėginį.

Nuodingoji gebenė

Nuodingoji gebenė priklauso piktžolių kategorijai. Gebenėse yra aliejaus (angl.k. urushil oil), kuris sukelia alergines reakcijas. Nustatytas, kad būtent tokio tipo aliejaus turi ąžuolai ir žagreniai, kurie auga kaip maži medžiai, panašūs į krūmus. Kaip ne keista, bet šiam nuodingajam aliejui alergiški yra ne visi. Kurie yra alergiški šiam aliejui, jiems dažniausiai atsiranda paraudimai, bėrimai, dilgėlinė, pūslelės. Tai lipnus, toksiškas skystis, kuris sukelia alerginę reakciją esant kontaktui. Šis skystis patekęs į jūsų augintinio kailį ar prilipęs prie batų pado ar ant malkų, gali sukelti reakciją esant net menkiausiam kontaktui su oda. Alerginė reakcija atsiranda tik tuomet, jeigu esate alergiškas šiam skysčiui. Atsiradę bėrimai nėra užkrečiami. Atsiradusius bėrimus galima dažniausiai gydyti namuose: pažeistą vietą gerai nuplauti šaltu vandeniu, naudojant nereceptinius antihistamininius vaistus bei tepant Kalamino losjoną. Sunkesniais atvejais gali tekti apsilankyti pas gydytoją.


Audiniai ir drabužiai

Daugelis žmonių mano, kad jie yra alergiški vilnai, bet alergija vilnai yra retas reiškinys. Dažniausiai žmonės yra tik jautrūs audinio tekstūrai. Alergijas sukelia formaldehidas, kuris yra naudojamos audinį padaryti atsparų vandeniui, susiglamžymui ar tiesiog, kad audinys nesusitrauktų. Naudojant audinius ir iš jų siuvant įvairius drabužius yra naudojama guma. Dažnai ji naudojama apatiniams rūbams, tuomet atsiranda bėrimai aplink pilvą. Pagrindiniai simptomai pasireiškiantys esant alergijai formaldehidui: akių „deginimas“, odos bėrimai ir spaudimas krūtinėje. Geriausias būdas išvengti alergijos – dėvėti rūbus, pagamintus iš grynos medvilnės, akrilo,  poliesterio, nailono. Na, bet jei turite išties jums labai patinkantį ir mylimą drabužį, vienas iš būdų “aplenkti“ alergiją yra labai daug kartų išskalbti rūbą. 

Kosmetika

Alerginės reakcijas, naudojant kosmetiką, gali sukelti kvapai ir konservantai, naudojami kosmetikos gamybai. Odos sudirgimas naudojant kosmetiką yra dažnas reiškinys, bet pasireiškiantys paraudimai, perštėjimas, patinimas, bėrimas, dilgėlinė atsiranda nuo tam tikrų ingredientų, kurie naudojami kosmetikos gamybai, tokie kaip: formaldehidas, parabenai, timerozalis, glitimas ir kt. Kaip ne keista, bet vokų dermatitą gali sukeli neišdžiūvęs nagų lakas. Kai nulakuojate nagus, stenkitės neliesti veido rankomis, kol nagų lakas visiškai neišdžiūvo.
Vienintelis būdas, naudojant kosmetiką, išvengti alergijos yra visiškai jos atsisakyti.


Vaistai

Įvairūs kremai ir tepalai su antibiotikais yra naudojami dažniausiai gydyti žaizdoms, išskyrus tiems kurie yra alergiški neomicinui. Neomicinas yra randamas antibiotikuose, anestetikuose. Šie preparatai naudojami kremų, tepalų, ausų ir akių lašų gamybai, kurie skirti skausmui malšinti. Šie vaistai dažniausiai džioviną odą, dėl šios priežasties labai dažnai dirgina odą, bet tai nereiškia, kad tai alergija. Žmonės, kurie yra alergiški neomicinui, dažniausiai būna išberiami. Norėdami sužinoti, ar jūs iš tikrųjų esate alergiški neomicinui, turėtumėte kreiptis pas alergologą, kuris paimtų lopo mėginį. Jeigu esate vis dėlto neomicinui alergiškas, turėtumėte informuoti savo gydytoją bei odontologą.


Apsauga nuo saulės

Apsauginis kremas nuo saulės taip pat gali sukelti alerginę reakciją, bet tik tuomet, kol negaunate tiesioginių saulės spindulių. Skambės keistai, bet kai kurie naudojami chemikalai yra nekenksmingi, kol jų nepasiekia ultravioletiniai saulės spinduliai. Šis alergijos tipas vadinamas fotoalergine arba fotokontaktine reakcija. Bendrosios medžiagos naudojamos apsaugai nuo saulės, sukeliančios alergines reakcijas, yra PABA (para – aminobenzenkarboksirūgštis), benzophenonesoxybenzone (anglų kalboje), salicilatai, cikloheksanolis.

Namų apyvokos daiktai

Namų apyvokoje dažnai naudojami tokie daiktai kaip klijai ir tirpikliai, gali sukelti alergiją. Tikriausiai beveik kiekvienam teko naudoti klijus „Super Glue“. Jų sudėtyje yra  cyanoacrylate (anglų klaboje) medžiagos, kuri labai dažnai sukelia alergines reakcijas. Dažnai valymo priemonių sudėtyje galite rasti organinių tirpiklių, kurie ištirpina įvairias dėmes ir riebalus. Stiprūs tirpikliai, uždegimo skysčiai, baldų valikliai, nagų lako valiklis – dažnai sukelia stiprias odos alergijas. Esant alergijai nuo tokių medžiagų atsiranda bėrimai, lupasi oda, atsiranda žaizdos, niežti.

 


Šaltinis