Pridėtinis kofeinas maisto produktuose

FDA (Maisto ir vaistų administravimo agentūra JAV) dėl kylančios tendencijos papildomai dėti kofeiną į įvairius maisto produktus, paskelbė, kad imsis tirti kofeino vartojimo saugumą, o ypatingai jo įtaką vaikų ir paauglių sveikatai.

Pasirodo, labai sparčiai gausėja produktų maisto pramonėje, į kuriuos yra pridedama kofeino. Specialistams ir visuomenei didžiausią nerimą kelia, kad maistas su pridėtiniu kofeinu yra lengvai prieinamas vaikams ir paaugliams.

Susirūpinimas iškilo tuomet, kai viena „Mars“ dukterinių įmonių į rinką išleido kramtomąją gumą su pridėtiniu kofeinu. Šis gaminys – tikriausiai vienas iš „grėsmingiausių“ produktų pavyzdžių. Pakelyje yra aštuoni gabalėliai gumos. Anot gamintojo, viename gabalėlyje yra tiek pat kofeino, kiek  pusėje puodelio kavos. Vadinasi, jūsų vaikai savo kišenėje gali nešiotis „keturis puodelius kavos“?
Pasirodo, kofeino galima rasti net tokiuose užkandžiuose, kaip: dražė saldainiai, zefyrai, saulėgrąžos. Nors energetinių gėrimų pakuotėse pakankamai aiškiai pažymima, jog juose yra pridėtinio kofeino ir įspėja apie jo žalą vaikams, kai kurie gamintojai „pamiršta“ aiškiai įspėti apie kofeino kiekį produkte. Vieni gamintojai garsiai deklaruoja, kad jų produkte yra daugiau kofeino negu viename puodelyje kavos: tokiuose kaip avižų užkandžiai, vafliai, sirupai. Nepaisant įspėjimų ir įvairių žymėjimų, šių produktų pasiūla rinkoje ir vartojimas nuolat auga.
Pastebint šia tendenciją, kyla klausimas: kokios yra galimos kofeinu praturtintų produktų vartojimo pasekmės vaikams ir suaugusiems, kurie rizikuoja viršyti sveikatai nepavojingas normas? FDA kelia sau tikslą nustatyti saugias kofeino vartojimo normas ir nurodyti į kokio tipo produktus galima jo papildomai pridėti, atsižvelgiant į tai, kad kofeinas net tik sukelia stimuliacinį efektą (suteikia jėgų), bet ir gali sukelti priklausomybę jo turintiems produktams, o vaikai ir jaunuoliai, į kurių mitybą turėtų būti kreipiamas ypatingas dėmesys, yra potencialūs tokio produkto vartotojai.
Remiantis FDA atliktais tyrimais, 400 miligramų kofeino per dieną, t.y. apie 4-5 puodeliai kavos, sveiko suaugusio žmogaus organizmui neturi neigiamos reakcijos, bet deja, FDA nepavyko nustatyti koks kofeino kiekis nedaro žalos vaiko ar paauglio organizmui. Šiai dienai, norėdami apsaugoti savo ir vaikų sveikatą, turime atidžiai rinktis produktą.


* Šaltinis