Vedame alergiuką į darželį

Kiekvienam tėveliui ir mamytei ateina laikas, kai jų mažoji atžala turi eiti į darželį

Šiuo laikotarpiu tėveliai patiria gausą emocijų, įskaitant nerimą, nežinomybę ir baimę. Iškyla milijonas klausimų, daugybę abejonių, tokių kaip: ar jų vaikas sugebės prisitaikyti prie kitų vaikučių ir naujos aplinkos, ar susiras lengvai draugų, ar pamils darželio auklytę? Bet tėvams, auginantiems vaiką alergiuką, nerimas yra dar stipresnis. Tikriausiai kievieno alergiuko tėtį ar mamą neapleidžia tokios mintys kaip: ar ištiesų jų vaikas bus saugus darželyje, ar darželio personalas žino ar net nutuokia kaip reikia elgtis su alergiuku?
Vedant vaiką alergiuką į mokyklą ar darželį, dažniausia tėveliai jaučiasi tarsi vaiką siųstų į minų lauką. Pavyždžiui: mokykloje ar darželyje pietūs ir priešpiečiai – mina, užkandžiai – mina, šventės darželyje ar mokykloje – mina. Jeigu jums pasiseks, galbūt jūs ir surasite mokyklą ar darželį, kuri sugebėtų  integruoti jūsų vaiką – alergiuką, bet dažniausiai tai būna retas dalykas arba netinkama programa jums.

Nesibaiminkite ir nenusiminkite: jums teks susidurti su dideliais sunkumais ateityje, bet žinokite, kad reikės daug pakeitimų jūsų gyvenime, kurie bus išties reikalingi ir naudingi ne tik jūsų vaikui, bet ir jums.

Patarimai ruošiantis alergiukui – vaikui eiti į darželį

Užsiregistruokite anksčiau į darželį. Atradę, jums iš pažiūros tinkamą darželį, turite kuo anksčiau užsiregistruoti. Visur dažniausia vaikus registruoja kovo mėnesį, bet būna ir tokių atvejų, kai vaiką registruoja į darželį ar mokyklą prieš metus ar du, kad spėtų rezervuoti vietą norimame darželyje ir gauti pageidaujamą darželio auklytę.

Perpraskite ir supraskite: kokia tvarka yra vykdoma darželyje: ar teisinga ir efektyvi valdymo sistema. Darželis turi būti tarsi maža vyriausybė, kuri turi pasižymėti trimis pagindinėmis savybėmis:
– turi turėti griežtą hierarchiją;
– turi turėti taisykles, kurios būtų susiformavuvios per darželio gyvavimo metus, tarsi "produktas";
– bei turi turėti savo politiką.

Suburkite savo vaikui „palaikymo komandą“. Pagrindiniai asmenys, kurie tūrėtų supti jūsų vaiką, kai jūsų nebus šalia yra: direktorius (-ė), virtuvės šefė bei pagrindiniai „palaikomosios komandos“ vadovais turi būti darželio med.sesutė ir auklytė. Visą reikalingą informaciją apie vaiko sveikatos būklę, apie maistą ir medžiagas, kurioms yra alergiškas, privalote nuosekliai perduoti darželio med. sesutei bei auklytei, nes tik šie žmonės tiesiogiai ir nuolatos bedraus su jūsų vaiku. Jie privalo užtikrinti, kad tik tinkamas maistas pasieks jūsų vaiką ir, kad aplinkoje nebus medžiagų, kurios galėtų sukelti „išorinę“ alergiją. Darželis pirvalo užtikrinti, kad jūsų vaikas jame jaustųsi gerai ir būtų saugus. Tokiu atveju, gali būti, kad darželiui gali prireikti  kai kurias tvarkos taisykles įtraukti į darželio tvarkos nuostatas ir grupės tvarkos taisykles tik dėl jūsų. Visada prisimkite, kad jūs esate ypatingi. Vienas iš pavyzdžių: kai kurios pradinukų klasės yra priėmusios tokią taisyklę, kad priešpiečiams vaikams neduoti šokoladų, saldumynų ir pan. Tai turėtų būti duona, daržovės, vaisiai, paprasčiausi sausainiai.
Nebijokite savo mintimis, nuomone ar pastebėjimais dalintis su darželio personalu. Turite bendrauti su visu darželio personalu. Nebijokite sakyti ir parodyti, kad jūsų vaikas kitoks, kad jam reikia išskirtinės priežiūros. Priminkite darželio visam personalui, kad jie bus visiškai atsakingi už jūsų vaiką, kai jis bus darželyje – darželis privalo prisiimti visą atsakomybę už jūsų vaiką, kai jūsų nebus šalia.
Jeigu užsiregistruojate į darželį ir dar nėra paskelbti auklyčių sąrašai, tuomet būtinai susitikite su direktoriumi ir paprašykite, kad jis jus informuotų, kiek įmanoma anksčiau, kas būs jūsų vaiko auklėtojas, kad galėtumėte iš anksto, dar prieš pradedant lankyti darželį, informuoti, suteikti visą informaciją apie jūsų vaiką būsimai auklytei.

Suteikite informaciją ir mokykite darželio personalą

Nemanykite, kad atsiradus vaikui, visas darželio personalas yra visiškai kompetetingas priimti jūsų vaiką. Tokių vaikų darželiuose yra tikrai nedaug ir, be to, kiekvienas atvejis yra labai individualus. Už tai esate atsakingas tik jūs pats. Tūrite visas savo žinias, blogąją patirtį perduoti darželio personalui (žinoma, šiek tiek gali šokiruoti, bet įspūdį paliks ištikrųjų stiprų). Papasakokite, kas nutinka vaikui, kai jis suvalgo „blogo“ maisto ar prisilietė prie reakciją sukeliančių medžiagų: bėrimai, tynimai, paraudimai, atsirandančios žaisdos, perštėjimai, dusimas, nosies užgulimas ir pan.. Priminkite, kad tokie dalykai gali prišaukti, sakykime netgi aniflaksiją, o kartais net ir mirtį. Priminkite, kad jie bus atsakingi už jūsų vaiką ir padarytos iš pažiūros nekaltos klaidos, gali sukelti labai rimtas pasėkmes.

Paruoškite planą

Smulkiai parenkite sąrašą, kuriame būtų paminėti visi maisto produktai ir medžiagos, kurioms jūsų vaikas elergiškas. Tiklsiai apibūdinkite visus požymius, kai jūsų vaikas paragauja, suvalgo ar paliečia medžiagas ir maistą, kuriam jis yra alergiškas.
Smulkiai papasakokite ir raštu net parenkite, ką reikėtų konkrečiai daryti, kai jūsų vakas suvalgo „blogo“ maisto ar pastebi požymius, kurie parodo, kad vaikas galėjo turėti kontaktą su alergenu. Jeigu tokiu atveju vaikui yra reikalingi vaistai, tuomet paruoškite dokumentų kopijas, turi būti išimami leidimai darželio med. sesutei, kad ji galėtų pagal situaciją administruoti reikiamus vaistus bei palikite savo gydytojų visus kontaktus, kad reikalui esant, darželio auklėtojas galėtų tiesiogiai susisiekti su jūsų gydytoju.

Stenkitės kiek įmanoma daryti  didesnę įtaką darželio nuostatoms

Viena mama pasakojo, kad kai pradėjo jos mergaitė eiti į darželį, darželio nuostatos ir tvarka nebuvo pritaikyta, būtent tokiems vaikams kaip jos (jos vaikas turėjo stiprią alergiją pagrindiniams alergenams). Per laiką, šiame darželyje atsirado nemažai tvarkos taisyklių, pritaikytų būtent alergiukams.

Reikalaukite, kad darželis…

Galite reikalauti, kad būtų pašalinti riešutai ir maisto produktai su riešutais iš valgiaraščio ir aplinkos, kad neįvyktų kryžminė tarša: riešutai gali užteršti kitą, visai „nekenksmingą“ maistą, ar sakykime, jei vaikui yra stipri alergija riešutams, tuomet, kad įvyktų reakcija, vaikui užtenka prisiliesti prie riešutų.
Peržvelkite darželyje kiek yra procentaliai vaikučių – alergiukų. Gal būtų galimybė vaikučiams surasti atskirą vietą, būtent alergiukams vaikams, nuo kitų vaikų pavalgyti. Jeigu darželyje vyksta šventės, tai kartu su virtuvės šeimininkėmis ir auklytėmis, galite padaryti stalą būtent alergiukams, kad jie neliktų nuskriausti, kai visi vaikai smagiai ir skaniai užkandžiaus.
Dažniausiai nepageidaujamos organizmo reakcijos vaikams įvyksta, kai draugai, sesės ir broliai iš gerų ketinimų nori pasidalinti maistu su alergiuku (broliuku/ sese). Tokiu atveju darželyje jau nuo par pirmųjų dienų, jūsų mažasis turėtų mokytis ir stengtis nesidalinti būtent savo maistu, ne iš blogų paskatų.
Visi vaikaičučiai turėtų būti mokomi darželyje (ir dėl higienos sumetimų) prieš valgį ir po valgio plauti rankas, kad alergiukas drąsiai galėtų turėti konktaktą su kitais vaikais.
Prašykite, kad darželyje šventės būtų organizuojamos be maisto ir užkandžių. Remiantis patirtimi, dažniausia tėvai nepritaria, kad dėl kelių alergiukių, šventė būtų be užkandžių. Tokiu atveju, galite pabandyti parengti užkandžių sąrašiuką, kuris būtų „nepavojingas“ jūsų vaikui, bet kartu tinkamas ir kitiems vaikučiams arba tiesiog iš anksto paruošti panašių užkandžių ir savo mažajam. .
Pabandykite susitarti su tėvais, kad per tokias šventes kaip – valentino diena, velykos, kalėdos, gimtadieniai, vaikai gautų dovanų arba patys dovanotų ne skanumynus, o daiktus: sakykime, kreidelės, pieštukus, atvirutes, lipdukus ir pan.

Kantrybė

Mūsų visų tėvų tikslas – apsaugoti savo vaiką. Labai tikimės, kad su jūsų valia, kantrybe ir didžiulėmis patangomis, „išsikovosite“ savo vaikui palankiausias ir geriausias sąlygas darželyje ar mokykloje. Tikimės, kad jau jūsų darželyje yra vykdoma, bent minimali alergiukams vaikams reikalinga tvarka.

Priminsime dar kartą Jums, kad nuo 2011 m. Liepos 11 d. visi darželiai be išimties privalo organizuoti pritaikytą maitinimą alergiškiems ir netoleruojantiems vaikams, pristačius gydytojo raštiškus nurodymus (Forma Nr. 027-1/1)“.

 


Šaltiniai:
http://snacksafely.com
2011-11-19, Valstybės žinios